Poradnia ortopedyczna – czym się zajmuje oraz kiedy powinieneś się do niej zgłosić?

Skręciłeś kolano lub kostkę podczas treningu? A może od pewnego czasu bolą Cię plecy? Jeżeli borykasz się z takimi problemami i szukasz pomocy, warto poszukać, czy w Twojej okolicy znajduje się przychodnia ortopedyczna. Warszawa proponuje urozmaicony wybór poradni specjalizujących  się w dziedzinie ortopedii. 

Poradnia ortopedyczna to specjalistyczna klinika, która zajmuje się ortopedią. Co ciekawe, pomimo nazwy, często takie poradnie świadczą inne usługi tj.  mezoterapia oraz chirurgia plastyczna. W związku z tym, że jest poradnia, pracują z nim zazwyczaj kilku ortopedów.

Lekarze Ci są specjalistami w dziedzinie profilaktyki, diagnostyki oraz leczeniu narzędzi ruchu. Zajmują się chorobami oraz wadami, które są wrodzone i nabyte. Są to osoby o ogromnej wiedzy z zakresu układu szkieletowego oraz mięśniowego.  W związku z szerokim fachem lekarzy ortopedów nazywa się również traumatologami, ponieważ zajmują się również diagnozą i leczeniem złamań oraz skręceniami. 

Jakie badania są przeprowadzane w poradniach ortopedycznych?

Do poradni ortopedycznej zgłaszają się zazwyczaj pacjenci z bólem układu kostnego lub mięśniowego.  Na samym początku wizyty, lekarz ortopeda przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący wcześniej przebytych chorób. Oprócz samego wywiadu może się zdarzyć, że lekarz przeprowadzi również badanie tzw. palpacyjne w celu określenia schorzenia. Jeśli mamy taką możliwość, na naszą wizytę powinniśmy wziąć całą naszą dokumentację medyczną tzw. historię choroby w formie zdjęcia rentgena. Przedstawienie takiej dokumentacji może skutecznie przyśpieszyć czas określenia przyczyny bólu.  

Jeżeli lekarz pomimo przedstawienia historii choroby, a także przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, nie będzie w stanie określić przyczyny bólu, z pewnością zleci wykonanie badań. Kolejne badania (np. USG, RTG, tomografia komputerowa, czy badanie radiologiczne) zlecone przez lekarza, mają charakter pomocniczy, mające na celu rozpoznanie przyczyny bólu, kontrolę i ocenę stanu zdrowia pacjenta. 

Co ciekawe, kontakt z ortopedą nie następuje wyłącznie w przypadku bólu narządu ruchu. Poradnie ortopedyczne są odwiedzane przez rodziców z dziećmi oraz noworodkami, ponieważ poradnie zajmują się również profilaktyką. Działania profilaktyczne obejmują przede wszystkim ocenę stanu zdrowia dziecka pod kątem wystąpienia chorób wrodzonych m.in. dysplazji stawów biodrowych, czy wady stawu skokowego.

Jakich metod leczenia możemy się spodziewać w poradni ortopedycznej?

Metoda leczenia wybrana przez lekarza ortopedę jest uzależniona przede wszystkim od postawionej diagnozy pacjenta. Najpowszechniej stosowaną praktyką jest leczenie farmakologiczne o charakterze nieinwazyjnym. W tym przypadku lekarz zleca pacjentowi leki niesterydowe, przeciwzapalne i rozkurczowe, które uśmierzą ból. Kolejną również częstą wybieraną metodą jest kierowanie pacjenta do fizjoterapeuty w celu przeprowadzenia zabiegów fizjoterapeutycznych, do których zaliczamy prądy, elektroterapia, masaże czy ćwiczenia rehabilitacyjne. 

W przypadku poważnych stanów stwierdzonych u pacjenta, gdy leczenie farmakologiczne nie przyniesie rezultatu, lekarz ortopeda zdecyduje się na leczenie chirurgiczne charakterze inwazyjnym. Po zakończonej operacji zazwyczaj konieczna jest długotrwała rehabilitacja, w celu przywrócenia pacjenta do pełnej sprawności ruchowej.

Podsumowanie

Poradnia ortopedyczna specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób narzędzi ruchowych. Jeżeli borykasz się z bólem mięśni lub skręciłeś kolano, lub kostkę, z pewnością powinieneś skontaktować się z lekarzem ortopedą.