ZIMA OKRESEM ŻNIW DLA ORTOPEDÓW

W okresie zimowym spotykamy się często z oblodzonymi chodnikami czy ulicą. Dodatkowo jeździmy na łyżwach oraz nartach. Te sporty jak i oblodzone chodniki sprzyjają upadkom, które z kolei sprawiają, że lądujemy u ortopedy.

Zachowaj czujność na oblodzonym chodniku

Przezorny zawsze ubezpieczony. Warto zachować szczególną ostrożność podczas przymrozków. Szczególnie narażeni są starsi ludzie, którzy mają większe problemy z utrzymaniem równowagi, a dodatkowo często doskwiera im osteoporoza. Dla takich osób taki zwykły upadek może mieć naprawdę poważne konsekwencje i pewnie nie skończy się jedną wizytą w poradni ortopedycznej.

Dlaczego tak się dzieje?

Osteoporoza to choroba, która sprawia, że w kościach pojawiają się prześwity. Brakuje komórek do całkowitego wypełnienia kośćca. To tak jakby ktoś przedziurawił te kości. Jak łatwo się domyślić takie kości są dużo słabsze i dużo mniej odporne na złamania. Pacjenci z tą chorobą są w związku z tym stałymi gośćmi poradni ortopedycznych. Złamanie kości u osób z osteoporozą to także trudności z ich zrastaniem i z powrotem do ich regeneracji. W ogóle organizmy starszych osób mają mniejsze możliwości regeneracyjne. W związku z tym ten proces trwa bardzo długo. Może to prowadzić nawet do zaniku mięśni, a to z kolei nawet do niepełnosprawności.

Zabawy zimowe z głową

Ortopedzi stale przypominają, aby zimą wykazać się czujnością. Bardzo często spotykają młodych pacjentów z bardzo poważnymi złamaniami, które mogą dać się we znaki w przyszłości. Wyjeżdżajmy  na narty i łyżwy, ale pamiętajmy przy tym o zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze kask – urazy głowy są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mogą się skończyć w najlepszym wypadku wstrząśnieniem mózgu, a w najgorszym nawet śmiercią. Tak, statystyki są bezwzględne. Co jeszcze nam się przyda? Z pewnością dobrze jest założyć ochraniacze w celu osłony stawów.

 Osoby starsze nie skorzystają z kasku i ochraniaczy, ale jeśli mają trudności z poruszaniem się warto, aby użyli czegoś do podpory. Jeśli mamy w rodzinie osoby starsze,  moglibyśmy też sami stanowić ich podporę. Pomóc im dojść do warzywniaka po zakupy. Wyjść na spacer.

W zimie warto też zachować czujność na to co znajduje się nad nami. Należy uważać na duże zwisające z dachów zabudowań sople, które spadając mogłyby uszkodzić nasze kości czaszki, co też nie obyło by się bez wizyty u ortopedy.

Podsumowanie

Zima to piękna pora roku – o ile jest biała. Jednakże ta wyczekiwana biała i zmrożona zima kryje też wiele niebezpieczeństw. Szczególnie narażeni są na nie starsi ludzie i małe dzieci, najbardziej podatni na złamania. Ortopedzi ostrzegają abyśmy dbali o zasady bezpieczeństwa na stoku i lodowisku. Nie zapominajmy również o ludziach starszych, dla których jest to najtrudniejsza pora do przetrwania, szczególnie jeśli mieszkają samotnie. A może masz starszego sąsiada lub sąsiadkę i pomożesz im z zakupami? Myślę, że to w tym świątecznym okresie piękny gest. Nie chodzi przecież tylko o prezenty, a właśnie przede wszystkim chodzi o takie piękne gesty.