Technologia

Kontrowersyjne technologie obecnej dekady

Kontrowersyjne technologie obecnej dekady

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja znajduje się w czołówce rozwoju technologicznego w wielu dziedzinach. Prawie każda firma, która ma cokolwiek wspólnego z technologią, wykorzystuje ją jako słowo kluczowe, aby sprzedać swój produkt, na przykład „Nowa obroża dla psa z wbudowaną sztuczną inteligencją, która wykryje, kiedy Twój pies jest w niebezpieczeństwie”

Sztuczna inteligencja z pewnością ma wiele cennych zastosowań i korzyści, ale są też obszary, w których ma pewne rozległe wady. Weźmy dwie, kluczowe technologie AI, które mają wątpliwe korzyści, a raczej rozległe wady: deep fake, technologia rozpoznawania twarzy i Neuralink.

Prawdopodobnie słyszeliście o deep fakes, technologii podmieniania twarzy, która jest używana do przywracania do życia zmarłych gwiazd filmowych, ale może również sprawić, że światowi przywódcy będą mówić rzeczy, których nigdy nie mówili.

Technologia rozpoznawania twarzy jest również często debetowana w opinii publicznej, ze względu na inwigilacje jaką ze sobą niesie. Polecamy zapoznanie się z artykułem opisującym tę technologię:  https://sportstechnologys.pl/kontrowersje-wokol-technologii-rozpoznawania-twarzy/

Możesz nie wiedzieć o Neuralink. Jest to jedno z technologicznych przedsięwzięć Elona Muska, które ma na celu ulepszenie interfejsów mózg-maszyna, zapisywanie wspomnień i inne technologiczne postępy związane z mózgiem.

Skupiając się najpierw na Neuralink, pytania dotyczą etyki łączenia ludzkich mózgów z maszynami i wykorzystania AI, aby ludzkie mózgi funkcjonowały lepiej. Pytania etyczne koncentrują się głównie na rozwoju wspomnianej technologii i potencjalnych skutkach ubocznych. Celem firmy jest optymalizacja funkcjonowania ludzkiego mózgu, ale testy, które będą potrzebne do osiągnięcia tego celu, będą szeroko zakrojone. W końcu będzie to wymagało testów na ludzkich mózgach, z nieznanymi konsekwencjami. W którym momencie potencjalna obietnica drastycznego postępu technologicznego nie jest warta potencjalnych strat ludzkich w rozwoju tej technologii?

CRISPR

Dzięki CRISPR naukowcy są w stanie szybko i tanio edytować ludzki genom. Oznacza to, że naukowcy mogą zmieniać sekwencje DNA i sposób funkcjonowania naszych genów. Oznacza to możliwość korygowania wad genetycznych, zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób – lub tworzenia „ulepszonych” dzieci.

Rozwój technologii CRISPR wyłonił się z odkryć dotyczących obrony bakterii, poprzez tworzenie „biblioteki” DNA wirusów, z której bakterie mogą czerpać, aby niszczyć DNA obcych najeźdźców, zanim będą oni w stanie opanować organizm. CRISPR pojawił się bardzo niedawno, a w 2017 r. opublikowano pracę demonstrującą wykorzystanie tej techniki do edycji genów.