Technologia

OLED – budowa, wady i zalety

OLED – budowa, wady i zalety

OLED to stosunkowo nowa technologia. Po raz pierwszy klienci mogli nabyć telewizory z tym wyświetlaczem w 2008 roku (początkowo o niewielkiej przekątnej), jednak rozpowszechniły się dopiero w 2013 za sprawą firmy LG, która stała się potentatem w produkcji paneli OLED i do dziś wiele telewizorów, nie tylko marki LG, jest wyposażonych w panele właśnie tego producenta.
Rozwinięcie nazwy OLED to Organic Light Emitting Diode, czyli organiczna dioda elektroluminescencyjna (rodzaj diody LED wytwarzanej ze związków organicznych). Dioda taka ma budowę warstwową, na którą składają się: dwie elektrody przewodzące (dodatnia katoda i ujemna anoda), dwie warstwy organiczne (przewodząca i emisyjna) oraz podłoże, wykonywane zwykle z folii lub szkła. Panel OLED składa się z kilkudziesięciu niesamowicie cienkich warstw, których świecenie wzbudzane jest prądem elektrycznym. OLED to wyświetlacz typu emisyjnego, co oznacza, że sam emituje światło i nie wymaga podświetlenia (inaczej, niż w przypadku wyświetlaczy LCD). Wynika z tego jedna z jego największych zalet, czyli możliwość uzyskania głębokiej czerni, co wynika z faktu, że diody z czarnych obszarach obrazu zwyczajnie nie świecą. Dzięki temu uzyskuje się doskonały kontrast. Dodatkowo podkreśla on kolory, w wyświetlaniu których panele OLED również są bardzo dobre.
Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Owszem, choć przyznać należy, że niewielkie. Panele OLED są stosunkowo wrażliwe na warunku atmosferyczne, zwłaszcza wilgoć. Ze względu na zastosowanie materiałów organicznych diody mają także ograniczoną trwałość. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku tych, emitujących niebieskie światło, których czas pracy szacuje się na 5 000-14 000 godzin. Ekrany OLED kiepsko nadają się też do wyświetlania statycznych obrazów. Zużywają też więcej prądu, zwłaszcza przy wyświetlaniu jasnych obrazów, z dużą ilością bieli. Poza tym telewizory OLED osiągają wysokie ceny – za jakość przyjdzie nam zapłacić, choć konkurencja na rynku powoduje, że ceny obecnie są już całkiem przystępne.
Mimo wskazanych wad, technologia OLED jest dziś rozwiązaniem popularnym i zapewniającym wysoką jakość obrazu. Przy zaletach tego rozwiązania, minusy wydają się mało znaczące, choć trzeba o nich pamiętać. Telewizor OLED to świetne rozwiązanie dla domu, ale są zastosowania, jak na przykład ekrany na zewnątrz lub ekrany do wyświetlania prezentacji, w których będzie sprawował się gorzej. Na telewizor OLED trzeba decydować się więc mając na uwadze jego przyszłe zastosowanie.